26.01.2022
Bezpieczeństwo w instalacjach fotowoltaicznych
Bezpieczeństwo w instalacjach fotowoltaicznych to kwestia wywołująca liczne nieuzasadnione obawy i wątpliwości. Niejednokrotnie funkcjonuje nawet przekonanie, że panele PV przyczyniają się do powstawania pożarów. Geneza tego zjawiska tkwi w niewystarczającej wiedzy z zakresu fotowoltaiki, a także bazuje na powielanych w przestrzeni publicznej mitach, plotkach, pogłoskach oraz niesprawdzonych informacjach. Ogólnie trzeba stwierdzić, że instalacje fotowoltaiczne są niezawodną i bardzo bezpieczną technologią, z której opłaca się korzystać.
Obalamy mity – pożary instalacji PV
Punktem odniesienia dla analizy kwestii ryzyka pożaru instalacji fotowoltaicznych mogą być międzynarodowe badania prowadzone przez wyspecjalizowane, niezależne ośrodki między innymi w Niemczech (TÜV Rheinland), Wielkiej Brytanii (BRE National Solar Centre), Holandii oraz we Włoszech. Dane zamieszczane w udostępnianych przez nich raportach dobitnie pokazują, że stosunek liczby pożarów wywoływanych przez systemy PV do ogółu pożarów, to niewielkie wartości, które mierzy się w promilach.
Co prawda w Polsce nie są prowadzone żadne oficjalne statystyki ilustrujące skalę tego problemu, jednak nawet pomimo obserwowanego w naszym kraju boomu na fotowoltaikę, nie odnotowuje się zwiększonej ilości pożarów powiązanych bezpośrednio z eksploatacją paneli słonecznych.
Bezpieczeństwo w instalacjach fotowoltaicznych znajduje się więc na wysokim poziomie – ryzyko wystąpienia pożaru z ich powodu jest marginalne, a sam fakt zainstalowania na danym obiekcie paneli fotowoltaicznych nie generuje podwyższonego ryzyka pożarowego. Choć oczywiście należy mieć na uwadze, że systemy PV, tak jak wszystkie inne mechanizmy odpowiadające za wytwarzanie prądu, mogą ulec zapaleniu.
Najczęściej genezę pożarów wadliwej instalacji PV stanowią błędy ludzkie poczynione w trakcie jej projektowania albo podczas montowania i uruchamiania. Wszystkiemu winne są niskiej jakości panele fotowoltaiczne, a także pospieszny oraz niedbały montaż. Na każdym etapie realizowanych prac należy stosować się do norm, standardów i przepisów warunkujących poprawność działań oraz bezpieczeństwo pożarowe. Niezbędne jest zatem zwrócenie uwagi na wybór renomowanej, rzetelnej oraz profesjonalnej ekipy, dysponującej wymaganymi uprawnieniami. Nie jest w tym kontekście wskazane kierowanie się niską ceną – lepiej wybrać droższe rozwiązanie i zainwestować więcej środków finansowych, aby zyskać pewność, że ma się do czynienia z doświadczonymi specjalistami w swoich fachu.
Instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne,
ale czy mogą być jeszcze bardziej bezpieczne?
Praktyka pokazuje, że bezpieczeństwo w instalacjach fotowoltaicznych jest zadowalające, z kolei same pożary paneli PV należą do rzadkości. Istnieje jedynie nikłe, aczkolwiek realne zagrożenie, przed którym mimo wszystko warto się
w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Konkretną pomoc stanowi wdrożenie kilku sprawdzonych praktyk przeciwpożarowych skutecznie minimalizujących ryzyko związane z ogniem.
Bezpieczeństwo w instalacjach fotowoltaicznych można efektywnie spotęgować na przykład poprzez wybór sprawdzonych, wyróżniających się wysoką jakością komponentów oraz podzespołów, zwłaszcza niepalnych modułów double-glass (np. ZnShine Solar 9BB HALF-CELL Bifacial Double Glass).
Ponadto warto rozważyć skorzystanie z prawidłowo dobranych mikroinwerterów np. marki AP Systems – są one zdecydowanie bardziej efektywne i elastyczne niż tradycyjne inwertery centralne (stanowiące dotąd standardową ofertę) oraz bezpieczniejsze, ponieważ minimalizują ryzyko pojawienia się ognia. Mikroinwertery to pewność bezpiecznego napięcia stałego, które nie przekraca 60V. Mikroinwertery ponadto montowane są poza domem – na dachu lub pod konstrukcją gruntową. Poza bezpieczeństwem wpływają również na oszczędność miejsca w domu. Wykorzystana technologia sprawia, że takie części składowe instalacji PV zwiększają jej wydajność oraz cechują się dłuższą żywotnością. Aktualnie trend związany z powszechnym stosowaniem mikrofalowników jest dostrzegalny zwłaszcza w: USA, Holandii oraz Australii, jednak mikroinwertery cieszą się rosnącą popularnością również wśród prosumentów w Polsce i coraz częściej zastępują dotychczas stosowane w naszym kraju rozwiązania.
Obecnie wymagane jest również uzgadnianie projektu mikroinstalacji (instalacji fotowoltaicznej o mocy 6,5 kW do 50 kW) z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, a także zgłaszanie do Państwowej Straży Pożarnej faktu zakończenia wykonania instalacji PV oraz zamiaru przystąpienia do jej użytkowania.
Pożary fotowoltaiki – czy jest się czego obawiać? Podsumowanie
Bezpieczeństwo w instalacjach fotowoltaicznych (szczególnie w zakresie przeciwpożarowym) to temat, na który kładzie się coraz większy nacisk. Należy jednak wiedzieć, że systemy PV, jeśli zostaną prawidłowo zaprojektowane i zamontowane, a na następnych etapach będą właściwie eksploatowane, są w pełni bezpieczne, tak samo jak wszystkie inne urządzenia elektryczne używane w poszczególnych budynkach.
Stawiając na zieloneQ wybierasz bezpieczeństwo oraz profesjonalizm. Naszym priorytetem jest dostarczanie Klientom efektywnych rozwiązań dla domów, firm oraz gospodarstw – Ty również możesz z nich skorzystać.