28.01.2022

Zmiana zasad rozliczania za energię z instalacji fotowoltaicznych

Od 1 kwietnia 2022 r. nadchodzą zmiany w zasadach rozliczania z dostawcą energii dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych. Według nowych przepisów, Prosument będzie mógł jedynie odsprzedać nadwyżkę wyprodukowanej energii, po niższej niż dotychczas cenie.

W jaki sposób nowy system rozliczeń wpłynie na opłacalność fotowoltaiki?

Jak proces rozliczenia przebiega obecnie?

Instalacje fotowoltaiczne w szczytowych miesiącach roku produkują więcej energii, niż jesteśmy w stanie spożytkować. Zgodnie z obecnymi przepisami, Prosument ma możliwość przekazać nadmiar wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii do sieci elektroenergetycznej, która ów energię „magazynuje”.

Aby móc w korzystny sposób operować nadwyżkami powstającymi
z instalacji, właścicielom mikroinstalacji zaproponowano system upustów zwany net-meteringiem – pozwala on na sprzedaż nadwyżek do dostawcy energii oraz na jej odbiór w przypadku, gdy przydomowa instalacja nie będzie pokrywać zapotrzebowania gospodarstwa (np. zimą lub w nocy).

W obecnym systemie rozliczeń Prosument ma możliwość odbioru 80% wprowadzonej energii, jeżeli instalacja fotowoltaiczna ma moc sumaryczną nie większą niż 10 kW oraz 70% wprowadzonej energii dla instalacji o mocy sumarycznej mieszczącej się w przedziale od 10 do 50 kW.

Korzystny system net-meteringu będzie obowiązywał przez kolejne 15 lat tych Klientów, którzy zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej do 31.03.2022 r.

Co ulegnie zmianie?

Już wiemy, że system net-metering zostanie zastąpiony przez tzw. net-biling. Kiedy? Już od 1 kwietnia 2022 r., dlatego też jest to praktycznie ostatni dzwonek na montaż instalacji fotowoltaicznej według starych, korzystnych zasad. W przypadku rozpoczęcia funkcjonowania instalacji do 31.03.2022 r., stare zasady będą obowiązywać jeszcze przez kolejne 15 lat.

Czym zatem jest net-biling? W dużym uproszczeniu – metoda ta zakłada, że wyprodukowana energia elektryczna odsyłana przez Prosumenta do dostawcy energii będzie rozliczana nie według ilości, a według wartości. Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika przestanie się opłacać.

Nadwyżki sprzedawane będą po niższych stawkach przy równoczesnym wzroście ceny kupna, która ponadto zostanie powiększona o opłaty, podatki oraz koszty dystrybucji.
W praktyce oznacza to, że czas zwrotu z inwestycji może wydłużyć się nawet do 14 lat.

Prosument będzie ponadto mógł rozliczać wartość nadwyżki wyprodukowanej energii przez 12 miesięcy, będzie ponosił koszty zmiennej opłaty dystrybucyjnej, ale za to będzie zwolniony
z obowiązku odprowadzania VAT, PIT oraz akcyzy. Rozliczanie
w systemie net-bilingu będzie obowiązywać przez 15 lat odbiorców, którzy zainstalują fotowoltaikę po 1.04.2022 r.

Ile zapłacę za prąd po zmianie systemu rozliczeń?

Załóżmy, że jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, który ma zapotrzebowanie na prąd wynoszące 3000 kWh w skali roku. Ile będzie wynosił Twój rachunek za prąd?

Zakładając, że w ogóle nie posiadasz przydomowej instalacji fotowoltaicznej i biorąc pod uwagę wzrost cen za prąd, przy wyżej wspomnianym zapotrzebowaniu na prąd, Twój rachunek będzie oscylował w granicy ok. 2400 zł rocznie – brak inwestycji, brak zwrotu, za to bardzo wysokie rachunki, które rokrocznie mają tendencję zwyżkową.

Jeżeli masz już instalację fotowoltaiczną, która pokrywa zapotrzebowanie 3000 kWh w skali roku, to przy obecnym systemie rozliczeń (net-metering) Twój roczny rachunek za prąd wynosi ok. 300 zł rocznie, a zwrot z inwestycji nastąpi między szóstym a ósmym rokiem od momentu montażu. 

Co w przypadku nowego systemu rozliczeń? Według kalkulacji, z net-bilingiem Twój rachunek za prąd wyniesie ok. 1000 zł, natomiast zwrot z inwestycji nastąpi między 10 a 14 rokiem.

Jest różnica, prawda? Warto więc postawić na fotowoltaikę
i skorzystać na starym sposobie rozliczeń.

Zostało mało czasu - co muszę zrobić?

Formalności związane z podłączeniem instalacji fotowoltaicznej mogą potrwać nawet kilka tygodni, więc nie zostawiaj decyzji na ostatnią chwilę.

Wybierając zieloneQ masz gwarancję, że zdążysz do
31.03.2022 r.
Dlaczego? Po pierwsze, Twoją przydomową instalację możemy zamontować już w 3 tygodnie. Ponadto, otrzymasz od nas pisemną gwarancję zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej na aktualnych zasadach w terminie, dlatego masz pewność, że zdążysz załapać się na aktualne zasady rozliczeń.

A po trzecie – jeżeli nie uda nam się wywiązać ze wspomnianej gwarancji, zwrócimy 100% poniesionych przez Ciebie kosztów.

Postaw więc na fotowoltaikę na bardzo korzystnych zasadach. Postaw na zieloneQ!