Ogrzewanie pompą ciepła to idealny sposób na efektywne wykorzystanie energii odnawialnej
Odpowiednio dobrany system pozwala na redukcję kosztów ogrzewania nawet o 50%.
Pompa ciepła,
czyli niezawodność.
Pompa ciepła typu powietrze-woda nie wymaga zastosowania drogiego dolnego źródła ciepła, a ponadto charakteryzuje się bardzo niskim poziomem generowanego hałasu.
Pompy ciepła wyposażone są ponadto w nowoczesne sprężarki inwerterowe o płynnej regulacji wydajności – pozwala to na na elastyczne współpracowanie pompy ciepła z systemem grzewczym, czego skutkiem jest brak powstawania nadwyżek ciepła.
Jak pompa ciepła działa latem?
Jak pompa ciepła działa zimą?
Monoblok
jednostka zewnętrzna
skraplacz
zawór czterodrogowy
sprężarka
parownik
zawór rozprężny
pompa obiegowa
Pompy ciepła typu monoblok obejmują wszystkie podzespoły w jednostce zewnętrznej. Pompa ciepła w trybie chłodzenia zmienia funkcje parownika i skraplacza – parownik działa jako skraplacz, a skraplacz jako parownik. Zmienia się też kierunek przepływu czynnika chłodniczego.
Woda chłodząca (pochodząca np. z klimakonwektorów) jest schładzana przez czynnik chłodniczy i oddaje ciepło w parowniku.
Czynnik chłodniczy poprzez podniesienie temperatury odparowuje, a następnie przez zawór czterodrogowy przepływa do sprężarki.
Gdy zostaje podniesiona temperatura i ciśnienie, czynnik zostaje schłodzony w skraplaczu, a następnie rozprężony w zaworze rozprężnym wraca do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło z wody chłodzącej.
Split
jednostka zewnętrzna
jednostka wewnętrzna
skraplacz
zawór czterodrogowy
zawór trójdrogowy
sprężarka
parownik
zawór rozprężny
pompa obiegowa
grzałka elektryczna
W przypadku pomp ciepła typu split jednostka zewnętrzna połączona jest z jednostką wewnętrzną za pomocą przewodów, przez które przepływa czynnik chłodniczy R410A (z odwrotnym kierunkiem przepływu).
Parownik zamienia się w skraplacz, a skraplacz w parownik, w którym swoje ciepło oddaje woda chłodząca.
Woda następnie schładzana jest przez czynnik chłodniczy, który poprzez podniesienie temperatury odparowuje w parowniku, a następnie przez zawór czterodrogowy przepływa do sprężarki.
Gdy temperatura i ciśnienie zostają podniesione, czynnik zostaje schłodzony w skraplaczu, a następnie rozprężony w zaworze rozprężnym wraca do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło z wody chłodzącej.
Monoblok
jednostka zewnętrzna
parownik
zawór czterodrogowy
sprężarka
skraplacz
zawór rozprężny
pompa obiegowa
Pompy ciepła typu monoblok obejmują wszystkie podzespoły w jednostce zewnętrznej. Aby zapewnić bezproblemowy obieg w układzie i zapobiec zamarznięciu, między pompą ciepła a systemem grzewczym budynku wykorzystany jest czynnik odporny na ujemne temperatury. Ponadto, stosowany jest dodatkowy wymiennik ciepła.
Odebrane przez parownik ciepło powoduje podniesienie temperatury czynnika chłodniczego, który skierowany jest do sprężarki przez zawór czterodrogowy – temperatura i ciśnienie czynnika chłodniczeg są podwyższone. Następnie, czynnik oddaje ciepło w skraplaczu, gdzie kolejno powraca do parownika przechodząc przez elektroniczny zawór rozprężny.
Woda grzewcza odbiera ciepło z czynnika chłodniczego w skraplaczu, a pompa obiegowa skierowuje wodę grzewczą do instalacji grzewczej budynku lub na wężownicę podgrzewacza wody.
Split
jednostka zewnętrzna
jednostka wewnętrzna
parownik
zawór czterodrogowy
zawór trójdrogowy
sprężarka
skraplacz
zawór rozprężny
pompa obiegowa
grzałka elektryczna
W przypadku pomp ciepła typu split jednostka zewnętrzna połączona jest z jednostką wewnętrzną za pomocą przewodów, przez które przepływa czynnik chłodniczy R410A.
Odbierane w parowniku ciepło podnosi temperaturę czynnika, który następnie skierowany jest do sprężarki poprzez zawór czterodrogowy.
Czynnik o zwiększonym ciśnieniu i temperaturze oddaje ciepło w skraplaczu, po czym wraca do parownika przez elektroniczny zawór rozprężny.
Woda grzewcza odbiera ciepło ze skraplacza, a w przypadku dogrzania przechodzi przez grzałkę elektryczną, gdzie następnie za pomocą pompy obiegowej kierowana jest przez zawór trójdrogowy do instalacji grzewczej budynku lub na wężownicę podgrzewacza wody.
Audyt energetyczny, czyli zminimalizowanie strat
precyzyjne określenie ewentualnych strat ciepła
maksymalne wykorzystanie zalet pompy ciepła dzięki szczegółowemu audytowi
wizualizacja różnic temperatur w budynku
dobór najwydajniejszego rozwiązania
szczegółowe określenie zapotrzebowania na energię elektryczną
dokładna analiza dystrybucji ciepła
Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem pomp ciepła VARME
Pod marką Varme kryją się wydajne i innowacyjne pompy ciepła w technologii powietrze-woda. Oznacza to, że nie musisz wykonywać odwiertów ani budować skomplikowanej infrastruktury, żeby skorzystać z czystej energii.
U nas znajdziesz pompy ciepła producentów
Pompa ciepła to zdrowie dla środowiska
Pompa ciepła jest urządzeniem w pełni ekologicznym i nieszkodliwym dla otoczenia oraz środowiska – nie emitują żadnych substancji szkodliwych, jak popiół czy dym, które przyczyniają się do powstania smogu.
Emisja dwutlenku węgla [kg / rok]
Dzięki kombinacji pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną możliwe jest pokrycie zapotrzebowania zarówno na energię niezbędną do ogrzewania budynku, ogrzewania wody użytkowej, jak i również do zasilenia wszystkich odbiorników energii!
Zaoszczędź nawet do 53 000 zł!
Zainwestuj w pompy ciepła i odlicz całość poniesionych nakładów od podstawy podatku w ramach Ulgi Termomodernizacyjnej.
Skontaktuj się z nami.
Chcesz poznać najlepszą ofertę na odnawialne źródła energii dla Twojego domu, firmy lub gospodarstwa?
Zadzwoń, napisz lub wypełnij formularz.